1. Informacja o sztucznych łzach.
-
Sztuczne łzy są surowicą wytworzoną w sposób jałowy z własnej krwi pełnej. Surowica podobnie jak łzy jest złożoną substancją zawierającą 91% wody, 7% białek, ok. 2% elektrolitów i hormonów. Surowica (krople –sztuczne łzy) zastępuje własne łzy.
-
Surowica zamknięta w sterylnych drenach służy do zakrapiania oczu przy objawach zespołu suchego oka.
-
Sztuczne łzy wykazują skuteczne i długotrwałe działanie nawilżające. Przynoszą szybką ulgę przy odczuwaniu suchości, podrażnienia oraz uczucia piasku pod powiekami.
-
Sztuczne łzy zapewniają warstwę ochronną na powierzchni oka.
-
Sztuczne łzy nie zawiera żadnych konserwantów i dodatków. Konserwanty, używane w nawilżających kroplach do oczu, mogą wywoływać działania niepożądane i podrażnienie oczu.
-
Sztuczne łzy przywracają jak najbardziej naturalną warstwę łez.
2. Wskazania do stosowania.
-
Wskazaniem do zastosowania sztucznych łez jest zespół suchego oka. Zespół suchego oka jest to stan chorobowy wywołany przez niedostateczne wydzielanie filmu łzowego (warstwę łez okrywającą gałkę oczną) lub nieprawidłowy skład łez, lub ich nadmierne parowanie. Upośledzona produkcja łez powoduje przesuszenie powierzchni oka, co prowadzi do powstawania uszkodzeń rogówki, które upośledzają produkcję łez.
-
Sztuczne łzy stosuje się w leczeniu dolegliwości związanych z zespołem suchego oka, np. w przebiegu kolagenoz, zapalenia rogówki na tle niedomykalności szpary powiekowej.
-
Sztuczne łzy nie tylko nawilżają, ale także regenerują, co jest ważne w zwalczaniu objawów suchego oka.
-
Sztuczne łzy dają złagodzenie objawów zespołu suchego oka takich jak: kłucie, pieczenie i odczucie piasku pod powiekami.
3. Zalety sztucznych łez produkowanych z własnej krwi.
-
Nie zawierają konserwantów.
-
Nie zawierają żadnych dodatkowych substancji.
-
Nie uczulają.
-
Zawierają liczne czynniki wzrostu, immunoglobuliny i witaminy w stężeniach podobnych lub większych niż we łzach.
-
Lepkość surowicy oraz jej skład gwarantują skuteczne i znacznie dłużej utrzymujące się zwilżenie nabłonka gałki ocznej niż przy zastosowaniu farmaceutycznych kropli do oczu.
-
Mają korzystny wpływ na nabłonek i wywierają działanie lecznicze w przypadkach niegojących się uszkodzeń nabłonka rogówki i spojówki.
4. Droga do otrzymania sztucznych łez.
-
Poproś swojego lekarza prowadzącego, leczącego zespół suchego oka lub chorobę podstawową, która powoduje zespół suchego oka, o wystawienie skierowania.
-
Przykładowy wzór skierowania można pobrać tutaj: Skierowanie >>>>
-
Ze skierowaniem oraz dokumentem tożsamości (dowód osobisty) prosimy o zgłoszenie się do RCKiK we Wrocławiu ul. Czerwonego Krzyża 5/9 od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 9.00.
-
Do oddania krwi w celu uzyskania sztucznych łez nie należy zgłaszać się podczas miesiączki, aktywnej infekcji bakteryjnej, wirusowej (infekcja, przeziębienie, opryszczka, itp.).
-
Nie trzeba być na czczo, wręcz przeciwnie należy zgłosić się po lekkim posiłku. Nie należy jeść tłustych i ostrych posiłków w dniu poprzedzającym i w dniu zgłoszenia się do RCKiK we Wrocławiu.
-
W RCKiK we Wrocławiu wykonamy badanie morfologii krwi celem zakwalifikowania do pobrania krwi pełnej. Badanie morfologii jest dodatkową korzyścią dla pacjentów, gdyż jest badaniem, które może wykryć wiele chorób.
-
Jeżeli badanie morfologii i stan zdrowia pozwala na oddanie krwi, to pobrane zostanie 150 lub 300 ml krwi pełnej. W zależności od zlecenia lekarza okulisty, leczącego zespół suchego oka jest ustalona częstotliwość dawkowania sztucznych łez. Od zleconej ilości kropli na jeden dzień zależy także czy pobierana jest objętość 150 czy 300 ml krwi.
-
Z pobranej krwi pełnej w zamkniętych i jałowych pojemnikach, z użyciem jałowych drenów i zgrzewarki do jałowego łączenia drenów w zależności od indywidualnych cech krwi pacjenta wytworzymy od 300 do 700 jednorazowych drenów z surowicą- sztucznych łez. Jeden dren to 2 krople surowicy, czyli dwie dawki.
-
W dniu oddawania krwi w godzinach od 15.00 do 17.00 można odebrać gotowy produkt sztucznych łez na Ekspedycji Krwi w RCKiK we Wrocławiu ul. Czerwonego Krzyża 5/
-
Sztuczne łzy należy transportować maksymalnie do 18 godzin od pobrania krwi pełnej w temperaturze pokojowej, czyli od 20 do24°C w oryginalnym opakowaniu (w woreczku wydanym z RCKiK we Wrocławiu). Należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych na sztuczne łzy
-
Sztuczne łzy przechowywać w stanie zamrożenia (w zamrażarce) w temperaturze ok. – 20°C w oryginalnym opakowaniu
5. Koszt wyprodukowania sztucznych łez.
-
Jednorazowy koszt produkcji sztucznych łez przy pobraniu 150 ml krwi (300-450 drenów) wynosi 500 zł, a przy pobraniu 300 ml (600-700 drenów) wynosi 650 zł (płatne w kasie RCKiK we Wrocławiu lub przelewem bankowym na numer konta 45 1130 1033 0018 8001 5520 0002).
6. Termin ważności.
-
Sztuczne łzy ważne są przez 1 rok od daty produkcji podanej na opakowaniu.
7. Szczegółowe informacje dotyczące używania sztucznych łez znajdują się w ulotce informacyjnej wydawanej przy odbiorze sztucznych łez oraz na naszej stronie internetowej: www.sztucznelzy.wroclaw.pl
Ważna Informacja: Konieczna wcześniejsza rejestracja telefoniczna w celu umówienia wizyty w RCKIK we Wrocławiu